Muud huvitavat

Juttu kastmisest

Aias kasvavad taimed vajavad suvel regulaarselt kastmist. Järgnevalt mõned nõuanded, mida kastmise puhul arvesse võtta ning kuidas võimalikult vähe vett raisata.

 

Kastke taimi pigem jahedamal ajal –  kas õhtul või hommikul vara, aga mitte kuuma päevaga, mil vesi aurustub enne, kui taime juurteni jõuab.

1.    Kastmisel tuleb vesi suunata enamasti taime juurtele ja nende ümber. Kuuma ilmaga kastke taime põhjalikult ja pikalt ning pigem 2-3-päeva järel, mitte iga päev natuke ja tihti.

2.   Eriti januste taimede kastmiseks (nagu näiteks tomatid) võite panna mulla sisse taime kõrvale tühja lillepoti ning kallata selle vett täis. Niiviisi hoiate taime ümber mulla pikemalt niiskena.

3.   Kasutada võib ka mikroniisutussüsteemi, mille puhul saab minivooliku suunata otse sinna, kus taimed vajavad niisutust. Tasakesi mulda imbuv vesi niisutab juuri ning see säästab teie aega, samuti väheneb vee hulk, mis suure ja hoogsa kastmise puhul raisku läheb.

4.   Koguge niipalju vihmavett kui võimalik. Pange maja, garaaži ja muude kõrvalhoonete räästa alla tünnid või veenõud. See vesi on soojem ning saate kohe vajadusel kasta, tekitamata taimedele külma veega šokki.

5.   Kasutage näiteks köögiviljade pesuvett vms kastmiseks. Ärge kasutage kastmiseks vett, kus on sees kemikaale (valgendajat või tugevat kodukeemiat), mis võivad taimi kahjustada.

6.   Kastmiskristallid võib panna kompostmulla hulka, kui istutate taimi potti, amplipottidesse vms. Taime juured kasvavad ümber kristallide ning saavad nii vajalikku niiskust.