Kuurid

KUURIDAVATUD KUURIDOSALISELT AVATUDKINNISEDSOOJUSTATUD KUURIDNATUKE JUTTU

Kuure on kasutatud läbi aegade erinevatel ostarvetel. Põhiliselt küll küttehoidlatena (küttepuidu ladustamiseks). Täna tasuks juba mõelda, et millist otstarvet, suurust, asukohta arvestades ta täitma peab ja ka arvestama sellega, et harmoneeruks teiste hoonete ja keskkonnaga. Väga palju on näha selliseid hooneid mis ei harmoneeru kokku üheks tervikuks ega sobi keskkonnaga, vaid on killustatud erinevateks tükkideks (näit. palkmaja + abihooned karkassehitis + plekkgaraaž või siis kivimaja ja palksaun, vana abihoone määramata konstruktsiooniga (lipp-lapi peal). Näiteid võib veel palju tuua.). Viimaste puhul ei tekki nn kodu tunnet mis tekitaks harmoonia ümbritseva keskkonna ja seal elavate kodanike vahel. Siinjuures tuleb meelde kolhooside aeg, kus tehti parasjagu käepärastest materjalidest mida hetkel oli võimalik saada ja ega ikka ei lastud ka teha soovide kohaselt. Piirangud olid tollal päris korralikud, olgu siis materiaalsed või töövahendite puudumine.
Kuure ja nende ehitamist võib jaotada erinevatesse alaliikidesse, ühed puidust, teised kivist, kolmandad metallist või need kõik ühendatud tervikuks kokku.   

Siin on valik minu poolt pakutavaid lahendusi:

Juhin tähelepanu, et kõik hinged, lukustusi ja viimistlust on võimalik muuta vastavalt kliendi soovile sõltumata mudeli juures antud infost. Mudelite kirjelduses on toodud baaslahendused. Kõik lahendused leiavad lahenduse koostöös kliendiga.

Lugemist kuuridest

Puukuur – koht kus hoida küttematerjali.
Aiakuur ehk tööriista kuur – koht kus hoida aiatööriistu ja ka muid töö vahendeid.
Paadikuur– koht kus hoitakse kõike mis seotud paatide ja veega k.a. kalastustarbed.
Loomakuur – kus hoitakse väikeloomi puurides ( uste ja akendega või siis ilma nn lahtine varjualune).
Jalgrattakuur – hoitakse jalgrattaid ja nende tarvikuid.
Samas võib ka mõningad asjad ühe katuse alla kokku võtta ja neid juba nimetatakse abihooneteks e. ka kõrvalhooneks.
Alammenüüst (nupp vastava teema nimega) leiab väikese valiku kuure erinavateks otstarveteks. Minu seisukoht ja moto on, et asju tuleb ja tuleks teha individuaalselt konkreetsete soovide kohaselt mitte aga ühte sama teha nagu seda väga paljud teevad. Viimasega kaotatakse isikupärasus ja kõik muutub standardiks kuigi kuskil ei ole öeldud, et teistel ei võiks olla samasugust.
Kuigi ka ise kui olete asjalik ja hakkaja tegija siis ju võib ka midagi oma kätega teha. See ei ole just raske ülesanne aga kui ikka ehitusest midagi ei teata siis on ikka targem õppinud meistritel seda teha.

Siinjuures toon pisikese juhtnööri isetegijatele:

Vundament
Korralik kuur algab vundamendist. Kuurile sobib suurepäraselt postvundament, mis tagab ehitise stabiilsuse, laseb õhul vabalt liikuda ning on lihtsalt ja kiirelt ehitatav.Postvundamendi suurim miinus on, et ei ole põrandat. On ainult täitena kasutatud killustik või siis äärmisel juhul hilisem betoonivalu täitele. siis on ikkagi veel miinuseks see, et alumine serv jääb lahti kuigi õhule on see hea näitaja… Samas aga võib teha ka betoonplaadist millele on laotud rida või kaks Fibo 5 kergplokke või muud seinaladumis materjali ja välimine külg vähemalt krohvitud. Viimane vajalik, et oleks hoone sein tõstetud maapinnast võimalikult kõrgele (puiduosa min. 30 cm pinnasest) ja sellega takistatakse niiskuse imendumist puitu…

Põrand
Järgmine millele tähelepanu pöörata tuleks , on põrand. Eelkõige soovitan paksematest laudast (paksusega 28-45 mm) põrandat, millele on jäetud parima tuulutuse saavutamiseks väikesed vahed. Betoonplaadiga on põranda küsimus ära jäetud, sest betoonplaat ongi juba valmis põrand aga selle võib hiljem juba plaatida.

Kuuri seinad
Kuuri seinatüübi valikul hinda eelkõige oma krundil asuvaid muid ehitisi, ehk oleks võimalik kuur samas stiilis ehitada.

Kuuri katus
Katusetüübist võib puukuurile valida nii kaldkatuse kui viilkatuse. Valiku langetamisel hinda sobivust teiste krundil asuvate ehitistega. Katusekatteks leiad sobiva materjali alateemas katusekate.

Avatäited e. uksed ja aknad
Eks valik tuleb teha ikkagi konkreetse hoone lahenduse baasil, et milline just sobiks kõige paremini.

Mis on kõige tähtsam selle asja juures? Ikka korralik planeerimine ja hea tahe. Sellisel juhul õnnestuvad kõik ettevõtmised.