Mõttetera

*** ODAVUS on saavutatav tihti peamiselt (tarbija) ohutuse, tarbija petmise (jäetakse tahtlikult vajalikud materjalid lisamata, kinnitatakse detaile mitte vastavate kinnitusvahenditega, viimistletakse pindasid, jättes nõuetekohased aluskihid tegemata, kasutatakse nõuetele mitte vastava (liiga väikese) ristlõikega puitmaterjale jne), keskkonnakaitse, maksuameti petmise, oma töötajate ekspluateerimise suurendamise vms arvel.

*** ODAVUS – kvaliteedi standardi allalaskmisel, kannatab ehitise kvaliteet: kasutusperioodi funktsioonid ja vastavad kulud + ehituse kvaliteet ja vastavad kulud  … ehituse kvaliteet = töö kvaliteet (hea ehitustava (ryl, din, chiii)) + materjali kvaliteet (vastavalt ehitise kvaliteedi klassile) asendatakse mitte vastavale materjali kvaliteediga, öeldes kliendile samaaegselt, et see on “kärab” küll.

… parafraseerides Tammsaart: ainult diletandid töötavad n-ö tegemise rõõmust, professionaalid küsivad oma töö eest alati tasu. Või teistpidi, üliodavaid tooteid nõudes maksab endalt küsida, kelle palga arvelt see soodustus tuleb – kas müüja/kassiiri, põllumehe, õmbleja, ehitaja, kaevuri või inseneri.

***

Pole oluline, mida sa teed. Oluline on, kuidas.

***

Mida tasub omada, selle nimel tasub ka tööd teha.
Philip Pullman

***

Me oleme, kes me oleme, mitte ükski tähtsam kui teine.
Charles de Lint