Koerale

[wptabs style=”wpui-alma” mode=”horizontal”] [wptabtitle]Koerakuudid[/wptabtitle] [wptabcontent]Koerakuudid

Koerakuut “CESAR”

 

Koerakuut “CESAR” terrassiga”

 

Koerakuut “CESAR” terrassi ja kõrgendatud lävega”

 

 

 

[/wptabcontent] [wptabtitle]Nõuanne[/wptabtitle] [wptabcontent] Tegelikult isetegemise juures ei oleks paha variant, kui konsulteerite mõne oskaja töömehega antud teema suhtes. Suure hurraaga tegema asudes võib juhtuda selline nali, et töö ei saa see mida olite lootnud ja eelarve kisub natuke palju uppi lendama. Sellel tahul on muidugi ka plusse, et saate end korralikult välja elada ja lõpuks ka midagi luua peale sulepea liigutamise paberil.

Mida tasub kindlasti arvestada kuudi ehitamisel või siis ostmise korral. Esiteks vaadake kohta kuhu sõbra majake peab tulema ja milline on antud ümbrus. Majake peaks ühtima ümbritseva keskkonnaga, et ei tekkiks karjuvat vastuolu ümbritseva keskkonnaga. [/wptabcontent] [wptabtitle]Lugemist[/wptabtitle] [wptabcontent]

Kuudi valikul alusta koerast

Enne kui hakkate koerale kuuti tegema, kaaluge tema vajadusi. Seejärel pere võimalusi ja oskusi – kas on mõistlikum kuut tellida või ise meisterdada.

Eesti kliimas saab talveks õue jätta vaid koera, kellel on piisavalt tihe ja paks aluskarv. Eelkõige peab aga koer ise nautima vabas õhus elamist, kuut peab teda kaitsma niiskuse ja tuuletõmbe eest

Sobiliku asukoha leidmisel tasub mõelda, millisesse ilmakaarde tuleb uks, ning jälgida, et kuudile pääseks ligi valgus. Ilmakaartega arvestamine aitab kutsal soovi korral päevitada ja kaitseb ka külma põhjatuule eest – seega võiks kuudi uks jääda lõunasuunda, tagakülg aga põhjatuulte poole. Alati pole see siiski võimalik.

Rusikareeglid

Spetsialistide käe all on valmivad mitmesugused kuudid. Soovitavalt enne ehitamise alustamist läbi mõelda kogu koerakuudi valmistamise protsess ning valmis vaadata vajalikud tööriistad ja materjalid. Ehitajal peaks olema vähemalt elementaarsed oskused puitmaterjaliga töötamiseks ning eesmärgiks ikkagi korralikult ehitatud ja nägusa välimusega koeraelamu valmimine.

Seoses värvimisega rõhutaks, et kuuti ei tasu või isegi ei tohi värvida seest – mõeldes koera võimsale ja tundlikule haistmismeelele. Väljast tasuks kuut värvida vesiemulsioonvärvidega.

Just värvilõhn võib olla ka põhjuseks, miks koer mõnda kuuti omaks ei võta. Teda võiks proovida siis, kui lõhn on vähemaks jäänud, toidu või mõne lemmikesemega sisse meelitada ja uut paika kodusemaks muuta. Mõni koer hakkab kuuti kasutama alles siis, kui värvilõhn on kadunud. Kui kuut on koerale endiselt vastumeelne, tasub katsetada ka kuudi asukoha muutmisega, sest vastumeelsus võib olla tingitud mingist muust põhjusest, mitte kuudist endast.

Kuudi seinad peaks pidama nii vett kui tuult. Spetsiaalne soojustus on mõttekas siis, kui plaanitakse kasutada ukse ees riiet või kummi – siis hoiab uksekate sooja kinni.

Kuudi lae kõrgus võiks olla +10 cm koera turja kõrgusest. Ukseava nii kõrge, kui soovitavad tõukoerte kasvatajad või siis koera turja kõrgusest 10 cm vähem.

Esikuga kuudi ukseava võib olla kõrgem, sest kuudi sisemust kaitseb tuule ja vihma eest vahesein, esikuta kuudi ava võiks olla väiksem, et kuudi sisemust välis­ilma eest natukenegi kaitsta. Täpne mõõtmine on oluline, sest liiga kõrge kuut laseb õhul jahtuda, liiga madalas tunneb koer end ilmselgelt ebamugavalt.

Soovitan kasutada puitu ja vineeri. Väljaspool on voodrilaud, sees karkass ning sisemus vooderdatud vineeriga. Kivist kuudid on kergemini hooldatavad, kuid külmad.

Katuseks sobib ruberoid, kuid võib olla ka plekk või muu katusekattematerjal, sõltub tellijast ja sobimisest ümbrusega.

Kuudi põrand võiks olla puidust. ­Kivi on külm, veekindlat vineeri või laminaatpar­ketti ehitajad ei soovita. Parkett pundub niis­kusega, vineer on külm ja libe ning see võib koerale olla ebamugav. Hästi sobib põranda­lauaks hööveldatud männi- või kuuselaud, mõnus oleks ka põrandalaudadest põhi.

Uruelanik

Kuudi planeerimisel võiks metsloomade urgudele mõelda. Enamasti on need päris sügavad, millest võiks oletada, et ega koergi otse ukse all elamisest erilises vaimustuses ole. Seega võiks olla koeramaja kahekojaline ehk eeskojaga.

Levinum kuuditüüp on selline, kus kuut on vaheseinaga kaheks jagatud. Ukse juurde moodustub nn koda ning teisele poole seina siis tagatuba.

Esimese ruumi välisseinad võiks olla soojustamata, kuid niiskuse- ja tuuletõkkega, et koer ka kuuma ilmaga võiks kuudis viibida. Kodusem tagumine ruum peaks rohkem kaitsema külma eest ning selle välis- ja ka vahesein võiks olla soojustatud. Vill asetatakse sissepoole niiskustõket ja kaetakse sisevoodrilaudadega, mille omakorda võib katta nn soome papiga.

Koerakuudi võib ehitada ka n-ö teise ringi materjalist. Oluline on, et koer saaks turvalise ja sooja kodu.

Soe ja valge kodu

Eesti kliima ei ole viimasel ajal eriti jahe, samas üllatab ilmataat lumetormidega. Seepärast võib rohkem külmakartlikele koeratõugudele kaaluda soojendusega kuudi soetamist. Kütteelemendina võib kasutada ka elektriküttega õliradiaatorit, mis tuleks paigaldada nii, et elektriosa oleks koera võimaliku närimise eest kaitstud. Igal sammul tuleb mõelda, et koera kodu oleks talle võimalikult mugav ja turvaline. Põranda soojustamiseks kasutatakse kivi- või klaasvilla asemel vahtplasti.

Kuna koer ajalehte ei loe, siis kuuti sisse pole lampi vaja. Nõrga, dekoratiivse valgustuse võiks panna pigem välja. Ja seegi on pigem koera vaatamiseks.

Küll aga meeldib koertele aknast välja vaadata. Esikuga kuudil oleks aken küll vajalik ja neid võib olla ka rohkem kui üks. Kuudi planeerimisel tuleks läbi mõelda, millist osa aiast peaks koer kuudist nägema. Nö tavalise kuudi puhul pole aken nii oluline, sest siis lamab koer tavaliselt kuudis, pea ukse poole. Kuigi paljudele koertele meeldib aknast välja vaadata, võib teisi häirida sebimine õuel. Otsuse langetamisel tuleb taas mõelda just koera soovidele ja vajadustele.
[/wptabcontent] [wptabtitle]Kuudid maailmast[/wptabtitle] [wptabcontent] Väike valik, et milline võiks näha välja teie sõbra majake.

 [/wptabcontent] [wptabtitle]Tee ise[/wptabtitle] [wptabcontent] Õpetus inglise keeles.

Introduction

Lae alla õpetus pdf fail. (245 kB)
Dog house

This kennel will accommodate a large dog but is really suitable for a dog of any size. The kennel is constructed out of 150×19 rough-sawn treated pine for the floor and roof, 50×50 gauged or dressed untreated pine for the framing, 50×50 gauged or dressed PT (pressure treated) pine for the under floor skids (dressed or finished size is usually 46×46) and one sheet of 9mm exterior plywood from which the walls are cut

Note 1. About pressure treated timber

Do not use pressure treated timber on any parts the dog may chew. Pressure treated timber (PT, Tanalized) contains preservatives that can be toxic to your dog.

In this project we have opted to use pressure treated timber for the roof, floor and skids, as it is unlikely the dog will chew these parts. The walls and inside framing are of untreated timber, as these are the parts a dog is most likely to gnaw.

If you have any reservations and/or a dog that chews everything in sight, then use untreated timber for the entire kennel. However all untreated timber exposed to the weather (excepting timbers that have a natural resistance to rot or decay) must be well sealed and painted to prevent moisture uptake and prolong the life of the timber.

Note 2. The plywood

Exterior plywood has a waterproof, phenolic or melamine glue line, referred to as WBP – water boil proof.

If the exterior plywood is not pressure treated or made from a durable rot-resistant wood, then the plywood will also need to be sealed and painted to prevent moisture uptake and prolong its life.

Note 3. Painting

Untreated timber should be painted using Wood Primer, Enamel Undercoat and Super Gloss Enamel. When dried it would be non-toxic to dogs chewing, but any damage that brings the paint system back to bare timber would eventually allow water in with the potential for the timber to eventually begin to rot.

doghouse plans

Cutting list……

ITEM No. MATERIAL / SIZE AMOUNT AND LENGTH DESCRIPTION
(1) ex 50mm x 50mm treated (dressed size 46mm x 46mm) 3 @ 1200mm Under floor skids
(2) 150mm x 25mm treated 8 @ 780mm floor boards
(3) ex 50mm x 50mm (dressed size 46mm x 46mm) 4 @ 780mm end wall plates
(4) ex 50mm x 50mm (dressed size 46mm x 46mm) 8 @ 358mm studs
(5) ex 50mm x 50mm (dressed size 46mm x 46mm) 2 @ 1108mm side wall plates
(6) & (8) 1 sheet 9mm exterior plywood. cut as per plan wall cladding
(7) ex 50mm x 50mm (dressed size 46mm x 46mm) 6 @ 550mm (long point) with 45deg angle cut each end rafters
(9) 150mm x 25mm treated 10 @ 1500mm Roofing boards

Step one

Pre-cut all the timber skids, flooring, plates, studs and rafters to the lengths as stated in the cutting list on the previous page and cut the plywood wall panels to the pattern as shown on the plywood sheet drawing below.

cutting listpanel cutting list

Step two

Fix the 8 150mm x 19mm 780mm long floorboards (# 2) to the three under floor skids (# 1) with 50mm flathead Galvanized nails. Ensure the finished floor dimensions are 780mm x 1200mm. The three under floor skids should be evenly spaced with two each side and one in the middle.

Step three

Nail the front and rear frames together comprising of top and bottom plates (# 3) and studs (# 4). Overall frame dimensions of both front and rear frame should be 450mm high and 780mm wide. Ensure the placement of the intermediate studs allows enough gap (300mm) for the doorway. See diagrams for reference. Stand and fix the front and rear frames in place at each end of the floor.

Step four

Fix the 2 sidewall top plates (# 5) in place. See diagrams for reference.

Step five

Fix the wall panels (# 6 and # 8) to the frames using 50mm Galvanized flathead nails.

doghouse side walls doghouse side walls and rafters Dog house

Step six

Fix the rafters (# 7) in place.

Step seven

Fix the 10 roofing boards (# 9) (5 each side) to the rafters beginning with the lowest board. The roof boards are 1500mm long and the kennel is 1200mm long, therefore the roof boards should overhang each end of the kennel by 150mm. The first roofing board should overhang the sidewalls by 20mm to 50mm. Fix the rest of the roofing boards in place checking that all overlaps are even.

[/wptabcontent] [/wptabs]